Velkommen til Kajakklubben Nova

Klubben blev stiftet i 1923.
Vi er ca. 200 medlemmer.
Ansøg om indmeldelse her

Klubbens bådpark består af
tur- og kapkajakker - og vi
har også havkajakker og surfski.

Oversigt og beskrivelse af vores klubkajakker kan ses via 'Aktiviterer og kajakker' i topmenuen.

Betal med MobilePay i Novas bar 

For at undgå misforståelser er denne løsning kun til betaling i baren.

 

Hypotermi-kursus

Kommer til Nova d. 20 marts 2022

med forbehold for corona ændringer

COVID-19 retningslinjer ændres (opdateret 14. januar 2022)

 

Med omgående virkning ændres retningslinjerne i Nova til disse:
- Vi må fortsætte vores udendørs aktiviteter uden restriktioner.
- Vi må også træne indendørs.
- Vi aflyser alle indendørs sociale arrangementer. 
- Vi må gerne bruge klubbens lokaler - også omklædningen. 
- Vi skal bruge mundbind, når vi færdes indendørs, men må tage det af, når vi sidder.

Det er meget vigtigt, at vi alle efterlever sundhedsmyndighedernes øvrige retningslinjer og bruger sund fornuft, så:
- Bliv hjemme ved sygdomssymptomer - også selv om symptomerne er begrænsede
- Hold afstand på klubbens arealer - vær særlig opmærksom i omklædningsrummene, hvor der er begrænset plads
- Benyt håndsprit fra de opsatte spritdispensere
- Aftør computer i ind- og udskrivning efter brug, eller, endnu bedre, benyt rokort på telefonen

God rotur

Søndage: 14 november, 12 december, 16 januar 13 februar og 13 marts.

Tilmelding:  send en mail til dortemarnoe(a)gmail.com med oplysning om hvor mange omgange (1, 2 eller 3) du ønsker at ro, senest fredag før hvert løb.

Start: Orientering kl. 10, første start kl. 10.15.

Følg evt FB gruppen "Vinterræs Nybro"

O-løb 2021/22

Søndag, 5. dec. 2021 RUDE SKOV
Søndag, 9. jan. 2022 KONGELUNDEN
Søndag, 6. feb. 2022 BOSERUP SKOV
Søndag, 6. marts 2022 GEEL SKOV
Følg evt O-løb på FB "O- løb - DKF ( kano & kajak)"

NOVA råder over 5 bådpladser på TCB ved Bagsværd Sø. Kajakkerne der ligger på TCB har alle prefix "TCB" på navnet og kan ses på forsiden af Rokort.

KLUBMESTERSKABER, 25. august

Dame K1 – 500 m
Nr. 1: Dorte Marnø 2:07
Nr. 2: Bettina Skytte 2:19
Nr. 3: Kirsten Skylv 2:24
Nr. 4: Charlotte Sejer Andersen 2:35

Dame K1 – 1000 m
Nr. 1: Dorte Marnø 4:11
Nr. 2: Bettina Skytte 4:44
Nr. 3: Charlotte Sejer Andersen 5:15
Nr. 4: Kirsten Skylv 8:43

Dame K1 – 6.000 m
Nr. 1: Dorte Marnø 33:22
Nr. 2: Bettina Skytte 36:18
Nr. 3: Kirsten Skylv 38:05
Nr. 4: Charlotte Sejer Andersen 40:06

Herre K1 – 500 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 1:43
Nr. 2: Torben Frohn 2:01
Nr. 3: Lars Amtoft 2:02
Nr. 4: Henry Skytte / Morten Skytte 2:20

Herre K1 – 1000 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 3:31
Nr. 2: Torben Frohn 3:58
Nr. 3: Lars Amtoft 3:59
Nr. 4: Per Munck 8:43
Nr. 5: Henry Skytte / Morten Skytte 4:45

Herre K1 – 6.000 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 28:58
Nr. 2: Torben Frohn 31:26
Nr. 3: Lars Amtoft 31:46
Nr. 4: Per Munck 40:06+