Resultater 2018

MØLLEÅENS BLÅ BÅND, 22. september

Dame 45+ K1 tur, 8 km m. 1 overbæring

Nr. 1: Dorte Marnøe 0:49:37,22

Dame 50+ K1 tur, 8 km m. 1 overbæring

Nr. 3: Kirsten Skylv 1:01:53,68
Nr. 6: Anne Høi Tuxen 1:12:24,56

Dame 55+ K1 tur, 8 km m. 1 overbæring

Nr. 4: Cecilie Eliasson 1:12:34,04

Dame 60+ 65+ 70+ K1 tur, 8 km m. 1 overbæring

Nr. 2: Elsebeth Bendtsen 1:00:46,23

Herre senior 35+ 40+ K1 kap, 14 km m.1 overbæring

Nr. 4: Frederik Frejberg 1:09:31,47

Herre senior 50+ 55+ 60+ K2 tur, 14 km m.1 overbæring

Nr. 3: Flemming W. Jensen / Thomas B. Petersen, HK 1:13:50,20

Mix senior 45+ 50+ K2 tur, 14 km m.1 overbæring

Nr. 2: Liselotte Broberg, Nybro-Furå / Torben Frohn 1:14:01,86

Herre 60+ K1 tur, 14 km m.1 overbæring

Nr. 6: John Panduro 1:32:02,16

 

SUSÅLØBET, 15. September

Dame K1 tur, 28 km m. 1 overbæring

Nr. 1: Dorte Marnøe 2:36:23
Nr. 3: Elsebeth Bendtsen 3:20:10

Herre K1 kap, 28 km m. 1 overbæring

Nr. 9: Torben Frohn 2:35:48

 

HELLERUP HANDICAP, 20 løb, 2. maj – 12. september

Nr. 7: Flemming Jensen 00:06:36 – bedste tid 31:06
Nr. 9: John Panduro 00:08:19 - bedste tid 29:57
Nr. 10: Karl-Otto Markussen 00:09:42 – bedste tid 29:07
Nr. 13: Kirsten Skylv 00:11:40 – bedste tid 34:22
Nr. 31: Anders Frejberg 00:21:43 – bedste tid 29:53
Nr. 37: Anders F. Jørgensen 00:23:52 – bedste tid 33:37
Nr. 42: Lars Amtoft 00:25:44 – bedste tid 29:03
Nr. 44: Torben Frohn 00:25:46 – bedste tid 28:00
Nr. 50: Jan Henriksen 00:27:44 – bedste tid 36:02
Nr. 55: Dorte Marnø 00:29:24 – bedste tid 30:53
Nr. 58: Anders Schepler 00:29:58 – bedste tid 29:59
Nr. 64: Dorte Marnø / Torben Frohn 00:31:43 – bedste tid 26:34
Nr. 65: Lars Peter Hansen 00:32:06 – bedste tid 30:22
Nr. 69: Elsebeth Bendtsen 00:32:49 – bedste tid 36:20
Nr. 79: Bettina Skytte 00:36:41 – bedste tid 33:41
Nr. 80: Susanne Bennett 00:36:47 – bedste tid 35:06
Nr. 86: Richard Bisgård 00:37:44 – bedste tid 33:14
Nr. 88: Jan Pejtersen 00:37:56 – bedste tid 37:40
Nr. 89: Anders F. Jørgensen / Tina S. Schmidt 00:38:01 – bedste tid 31:50
Nr. 91: Lene Søgaard Olesen 00:38:41 – bedste tid 38:54
Nr. 92: Nina Budde Hansen 00:38:54 – bedste tid 34:23
Nr. 100: Jacob Schrøder 00:42:41 – bedste tid 33:34
Nr. 101: Anne Frejberg / Kirsten Bagger 00:42:55 – bedste tid 31:32
Nr. 112: Martin Frøland 00:46:07 – bedste tid 34:26
Nr. 131: Morten Albertsen 00:51:22 – bedste tid 41:00

Månedsvinder juni: Kirsten Skylv
Månedsvinder juli: Jan Henriksen

Hurtigste tid, Mix K2: Dorte Marnøe / Torben Frohn 26:34

 

TOUR DE GUDENAA, 8. september

73 km

Dame senior K1

Nr. 5: Dorte Marnøe 06:44:48 (svarer til nr. 2 i Dame 45-49)
Nr. 8: Lene Semberlund 07:13:50 (svarer til nr. 3 i Dame 45-49)

Herre senior K1

Nr. 31: Karl-Otto Markussen 06:30:01 (svarer til nr. 2 i Herre 40-44)
Nr. 36: John Panduro 06:37:50 (svarer til nr. 6 i Herre 60-64)

42 km

Dame senior K1

Nr. 18: Elsebeth Bendtsen 04:08:32 (svarer til nr. 1 i Dame 75-79)

Herre senior K1

Nr. 15: Torben Frohn 03:32:22 (svarer til nr. 5 i Herre 55-59)

 

KLUBMESTERSKABER, 2. september

Dame K1 – 500 m

Nr. 1: Dorte Marnø 1:59
Nr. 2: Lene Semberlund 2:07
Nr. 3: Nina Budde Hansen 2:10
Nr. 4: Bettina Skytte 2:13
Nr. 5: Kristina Holm 2:28

Dame K1 – 1000 m

Nr. 1: Dorte Marnø 4:38
Nr. 2: Nina Budde Hansen 4:53
Nr. 3: Lene Semberlund 4:56
Nr. 4: Bettina Skytte 5:16N
Nr. 5: Kristina Holm 5:45

Dame K1 – 5.000 m

Nr. 1: Nina Budde Hansen 33:30
Nr. 2: Dorte Marnø 33:57
Nr. 2: Lene Semberlund 35:20

Herre K1 – 500 m

Nr. 1: Frederik Frejberg 1:33
Nr. 2: Torben Frohn 1:42
Nr. 3: Karl-Otto Markussen 1:45
Nr. 4: John Panduro 1:50
Nr. 5: Lars Amtoft 1:53
Nr. 6: Martin Frausing 2:04
Nr. 7: Henrik Wicksell 2:23

Herre K1 – 1000 m

Nr. 1: Frederik Frejberg 3:45
Nr. 2: Torben Frohn 3:54
Nr. 3: Lars Amtoft 4:16
Nr. 4: Karl-Otto Markussen 4:20
Nr. 5: John Panduro 4:26
Nr. 6: Martin Frausing 5:30

Herre K1 – 5.000 m

Nr. 1: Frederik Frejberg 27:29
Nr. 2: Torben Frohn 29:12
Nr. 3: Lars Amtoft 30:05
Nr. 4: Karl-Otto Markussen 30:07
Nr. 5: John Panduro 31:00
Nr. 6: Henrik Wicksell 38:56 

Begynder – 500 m

Nr. 1: Henrik Wicksell

 

DHL-STAFETTEN, FÆLLEDPARKEN, 31. august

Hold 3196 – Nitro Nova, 5*5 km
Lene Semberlund 29:36
Henriette Dybkær 27:36
Susanne Munch 28:06
Holger Brorsen 20:45
Henrik Wicksell 23:04
Sluttid: 02:12:30
Samlet placering 925 af 2953 startende hold 

Hold 3197 – Octan Nova 2, 5*5 km
Marianne Jordt 29:06
Sannah Thorngreen 26:48
Richard Bisgaard 26:12
Nina Budde Hansen 26:35
Per Munch 24:32
Sluttid: 02:16:52
Samlet placering 1238 af 2953 startende hold

 

KANOJAKTRIM, ESRUM SØ, 26. august

K1 kap, tur, hav, 20 km

Nr. 3: Torben Frohn 01:51:53
Nr. 8: Karl-Otto Markussen 1:57:24
Nr. 11: John Panduro 02:01:34
Nr. 13: Dorte Marnø 02:03:13
Nr. 23: Lene Semberlund 02:18:52
Nr. 26: Kirsten Skylv 02:22:55
Nr 36: Henrik Wicksel 02:35:28 

K2 kap, tur, hav, 12 km

Nr. 11: Elsebeth Bendtsen 01:29:27

 

DM OCEAN RACE TURKAJAK, 25. august (i forbindelse med Kronborgløbet) 

Herre K1 turkajak, 24 km, 2 overbæringer

Nr. 2: Karl-Otto Markussen 02:14:58

 

DM OCEAN RACE SURFSKI, 25. august (i forbindelse med Kronborgløbet)

Herre K1 surfski, 22 km ingen overbæringer

Nr. 14: Torben Frohn 01:59:17

 

DM MARATON, Bagsværd Sø 18-19. august

Dame master K1 +45, 17,6 km m. 4 overbæringer

Nr. 2: Dorte Marnø 1:45:32

Dame master K1 +70, 17,6 km u. overbæringer

Nr. 1: Elsebeth Bendtsen 1:56:07

Herre masters K1 +55, 21,7 km m. 5 overbæringer

Nr. 6: Torben Frohn 2:11:59

Dame masters K2 +45, 21,7 km m. 4 overbæringer

Nr. 2: Dorte Marnø / Connie Beutel Møller 1:33:34

  

THURØ RUNDT, 12. august

Herre +40 K1, 20 km

Nr. 2: Karl-Otto Markussen 1:45:28 

Dame +45-50-55 K1, 20 km

Nr. 2: Dorte Marnø 1:56:39
Nr. 3: Kirsten Skylv 2:19:03

Dame +75 K1, 20 km

Nr. 1: Elsebeth Bendtsen 2:19:18

Surfski, Herre K1, 20 km

Nr. 1: Torben Frohn 1:40:19

 

AMAGER RUNDT, 4. august

45 km

Dorte Marnø / Torben Frohn 4:47:40

 

AMAGER STRANDPARK RUNDT, 28. juli

Herre senior K1, 20 km m. 2 overbæringer

Nr. 22: Karl-Otto Markussen 2:00:16
Nr. 26: John Panduro 2:02:35

Mix K2, 20 km m. 2 overbæringer

Nr. 5: Dorte Marnø / Torben Frohn 1:54:22

Trim, 10 km m. 1 overbæring

Nr. 16: Kirsten Skylv 1:10:55
Nr. 22: Elsebeth Bendtsen 1:20:55

 

FØDSELSDAGSLØB, 16. juni
Tandemroning i 2*K1 med én pagaj til deling rundt om den røde bøje

Nr. 1: “The untouchables” Charlie Steenberg / Torben Frohn 04:00
Nr. 2: “Superholdet” Cecillia Eliasson / Kirsten Skylv 04:30
Nr. 3: “Lynet” Anne Høi Tuxen / Karl-Otto 05:13
Nr. 4: “Fartdjævlene” Dorte Marnø / Kim Lewenhardt Mathisen 05:18

 

BELLEVUE OCEAN RACE, 9. juni
Surfski 22 km fra Helsingør til Gilleleje 

K2 udenfor konkurrence (kun K1 konkurrence)

Dorte Marnøe / Torben Frohn 1:52:50
Svarende til 19. plads i Herre K1

 

STANDERHEJSNINGSLØB, 5. maj
3 km (Palo retur) K1 

Damer

Nr. 1: Dorte Marnø 16:39
Nr. 2: Bettina Skytte 17:35
Nr. 3: Susanne Bennett 20:53
Nr. 4: Elsebeth Bendtsen 21:54
Nr. 5: Anne Høi Tuxen 23:35
Udgået: Kirsten Skylv

Herrer

Nr. 1: Karl-Otto Markussen 15:50
Nr. 2: Torben Frohn 16:18
Nr. 3: Lars Amtoft 16:20

 

TRYGGEVÆLDE Å, 29. april
Tiderne med forbehold

14 km (åen til slusen + over Køge Bugt)

John Panduro, K1 01:24:04 (01:06:30 ved slusen)
Sannah Thorngreen, K1 01:33:04 (01:26:00 ved slusen)

11 km (åen til slusen)

Torben Frohn / Dorte Marnøe, K2 01:01:00
Karl-Otto Markussen, K1 01:08:00
Elsebeth Bendtsen, K1 01:26:00

 

VINTERRÆS, oktober 2017 – marts 2018
Dog aflyst i februar pga. dårligt vejr
6 km eller 9 km:

Damer samlet

Nr. 1: Dorte Marnø, 2496 point
Nr. 6: Kirsten Skylv, 1487 point
Nr. 11: Bettina Skytte, 1000 point
Nr. 12: Susanne Bennett, 981 point

 Herrer samlet

Nr. 2: Torben Frohn, 2496 point
Nr. 5: Frederik Frejberg, 2000 point
Nr. 18: Karl-Otto Markussen, 1402 point