Resultater 2019

DHL-STAFETTEN, FÆLLEDPARKEN, 29. august

Hold 3513 – Stella NOVA, 5*5 km
Marianne Jordt 29:33
Kirsten Bagger 37:56
Richard Bisgaard 26:31
Henrik 22:52
Holger Brorsen 21:53
Sluttid: 02:22:42
Samlet placering 1797 af 3296 startende hold

 

KLUBMESTERSKABER, 25. august

Dame K1 – 500 m
Nr. 1: Dorte Marnø 2:07
Nr. 2: Bettina Skytte 2:19
Nr. 3: Kirsten Skylv 2:24
Nr. 4: Charlotte Sejer Andersen 2:35

Dame K1 – 1000 m
Nr. 1: Dorte Marnø 4:11
Nr. 2: Bettina Skytte 4:44
Nr. 3: Charlotte Sejer Andersen 5:15
Nr. 4: Kirsten Skylv 8:43

Dame K1 – 6.000 m
Nr. 1: Dorte Marnø 33:22
Nr. 2: Bettina Skytte 36:18
Nr. 3: Kirsten Skylv 38:05
Nr. 4: Charlotte Sejer Andersen 40:06

Herre K1 – 500 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 1:43
Nr. 2: Torben Frohn 2:01
Nr. 3: Lars Amtoft 2:02
Nr. 4: Henry Skytte / Morten Skytte 2:20

Herre K1 – 1000 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 3:31
Nr. 2: Torben Frohn 3:58
Nr. 3: Lars Amtoft 3:59
Nr. 4: Per Munck 8:43
Nr. 5: Henry Skytte / Morten Skytte 4:45

Herre K1 – 6.000 m
Nr. 1: Frederik Frejberg 28:58
Nr. 2: Torben Frohn 31:26
Nr. 3: Lars Amtoft 31:46
Nr. 4: Per Munck 40:06+

 

DM OCEAN RACE TURKAJAK, 24. august (i forbindelse med Kronborgløbet)

Dame K1, 24 km, 2 overbæringer
Nr. 2: Dorte Marnøe 02:26:11 

Mix K2, 24 km, 2 overbæringer
Nr. 2: Bettina Skytte / Karl-Otto Markussen 02:14:43

 

OCEAN RACE SURFSKI, 24. august (i forbindelse med Kronborgløbet)

Herre K1 surfski, 24 km ingen overbæringer
Nr. 11: Torben Frohn 02:13:25

 

DALSLAND KANOT MARATHON+, 10. august

Mix K2, 55 km m. 3 overbæringer
Nr. 1: Dorte Marnø / Torben Frohn 5:30:08

Dame K2, 55 km m. 3 overbæringer
Nr. 6: Kirsten Skylv / Susanne Stenholm 8:12:52

Herre K1, 55 km m. 3 overbæringer
Nr. 50: Lars Amtoft 6:52:41

Dame K1, 55 km m. 3 overbæringer
Nina Budde Hansen - udgået

 

AMAGER RUNDT, 3. august

45 km
Dorte Marnø / Torben Frohn 4:49
Jytte Duun, Nybro-Furå / Elsebeth Bendtsen 5:16

  

AMAGER STRANDPARK RUNDT, 27. juli

Herre senior K1, 20 km m. 2 overbæringer
Nr. 19: Karl-Otto Markussen 2:23:39
Nr. 20: John Panduro 2:23:53 

Mix K2, 20 km m. 2 overbæringer
Nr. 1: Dorte Marnø / Torben Frohn 2:01:33

Trim, 10 km m. 1 overbæring
Elsebeth Bendtsen udgået

 

SORØ MARATHON, 22. juni

Herre K1 senior – 21 km
Nr. 6: Frederik Frejberg 1:50:11 

Herre K1 45+ - 21 km
Nr. 7: Karl-Otto Markussen 2:08:51

Herre K1 50+ - 21 km
Nr. 10: Steen Thøgersen 2:06:30 

Herre K1 55+ - 21km
Nr. 5: Torben Frohn 2:04:14 

Herre K1 65+ - 21 km
Nr. 3: John Panduro 2:09:01

Dame K1 45+ - 21 km
Nr. 2: Dorte Marnøe 2:12:37 

Dame K1 50+ - 21 km
Nr. 4: Susanne Bennett 2:25:47
Nr. 5: Kirsten Skylv 2:26:35 

Dame K1 70+ 21 km
Nr. 1: Elsebeth Bendtsen 2:34:53

 

FØDSELSDAGSLØB, 15. juni

Hurtigst rundt om bøjerne med oppustede skraldeposer
Nr. 1: Torben Frohn
Nr. 2: Dorte Marnøe
Nr. 3: Kirsten Skylv

 

BELLEVUE OCEAN RACE, 8. juni

SS2 26 km
Nr. 2: Dorte Marnøe / Torben Frohn 2:12:36

 

GULDBORGSUND KAJAKMARATHON, 2. juni

K2 åben klasse – 21 km
Nr. 2: Dorte Marnøe / Torben Frohn (Tur 40+) 1:58:56

 

NORDIC OPEN MARATHON, 11. maj

Herre K1 45+ – 17 km med 2 overbæringer
Nr. 7: Lars Amtoft 1:42:01
Nr. 8: Karl-Otto Markussen 1:42:15

Herre K1 55+ – 17 km med 2 overbæringer
Nr. 4: Torben Frohn 1:39:02

Dame K1 45+ – 17 km med 2 overbæringer
Nr. 1: Dorte Marnøe 1:42:16
Nr. 3: Nina Budde Hansen 1:53:12

Dame K1 55+ – 17 km med 2 overbæringer
Nr. 4: Susanne Bennett 2:00:01

Dame K1 75+ – 17 km uden overbæringer
Nr. 1: Elsebeth Bendtsen 2:04:13

 

WESER MARATHON, 5. maj

135 km
Dorte Marnøe / Torben Frohn, K2

 

WERRALAND RALLY, 4. maj

39 km
Dorte Marnøe / Torben Frohn, K2 03:15:35

 

TRYGGEVÆLDE Å, 28. april

14 km (åen til slusen + over Køge Bugt)
John Panduro / Karl-Otto Markussen, K2 01:35:15 (01:03:50 ved slusen)

11 km (åen til slusen)
Torben Frohn / Dorte Marnøe, K2 01:00:00
Susanne Bennett, K1 01:19:30

 

STANDERHEJSNINGSLØB, 27. april

2 km (rundt om bananen) K1

Damer
Nr. 1: Dorte Marnø
Nr. 2: Nina Budde Hansen
Nr. 3: Bettina Skytte
Nr. 4: Sannah Thorngreen
Nr. 5: Anne Høi Tuxen 23:35

Herrer
Nr. 1: Torben Frohn
Nr. 2: Morten Skytte
Nr. 3: Karl-Otto Markussen
Nr. 4: Lars Peter Hansen
Nr. 5: Lars Amtoft